Kategori

Jawatan Popular

1 Miokarditis
Hemoglobin rendah: gejala, rawatan, ubat-ubatan rakyat
2 Takikardia
Komplikasi Buasir: 8 Kesan Bahaya Penyakit
3 Embolisme
Anemia akan membantu menyembuhkan ubat-ubatan rakyat
4 Leukemia
Kapal pecah di mata - apa yang perlu dilakukan?
5 Takikardia
Rawatan buasir dengan tar birch di rumah
Image
Utama // Diabetes

Askofen (Askofen-P, Askofen-Extra). Komposisi, bentuk pelepasan, analog. Arahan penggunaan, petunjuk, kontraindikasi. Kesan sampingan semasa mengambil ascofen. Ulasan harga dan ubat


Laman web ini memberikan maklumat rujukan untuk tujuan maklumat sahaja. Diagnosis dan rawatan penyakit harus dilakukan di bawah pengawasan pakar. Semua ubat mempunyai kontraindikasi. Perundingan pakar diperlukan!

Apakah jenis ubat Askofen??

Komposisi Ascophene

Askofen hanya tersedia dalam bentuk pil. Setiap tablet mengandungi tiga bahan aktif utama, serta bahan tambahan lain.

Komponen aktif ubat Askofen adalah:

  • parasetamol;
  • asid acetylsalicylic (aspirin);
  • kafein.
Selain itu, tablet Askofen boleh merangkumi:
  • pati kentang;
  • tepung jagung;
  • asid lemon;
  • asid stearik;
  • kalsium stearat;
  • povidone;
  • talc;
  • Minyak vaseline.
Komponen tambahan tidak mempunyai kesan terapeutik atau profilaksis, namun, ia menyediakan simpanan komponen aktif dan penyerapan lebih cepat di saluran gastrointestinal setelah menelan tablet.

Mekanisme tindakan ascofen

Seperti yang telah disebutkan sebelumnya, kesan ubat tersebut disebabkan oleh komponen aktifnya.

Mekanisme tindakan ascofen

Asid asetilsalisilat (aspirin)

Mekanisme tindakan asid acetylsalicylic disebabkan oleh penghambatan proses keradangan di dalam badan. Faktanya adalah bahawa dengan perkembangan keradangan (selepas jangkitan, trauma atau patologi lain), reaksi keradangan berkembang di tempat kerosakan tisu. Sel-sel sistem imun yang mengeluarkan banyak bahan aktif secara biologi bergerak ke fokus keradangan. Bahan-bahan ini memicu sejumlah proses biologi, yang dimanifestasikan secara luaran oleh edema tisu, peningkatan suhu pada lesi dan peningkatan suhu badan secara umum, serta rasa sakit pada tisu di tempat peradangan. Dengan menyekat pembentukan zat aktif biologi di tempat keradangan, aspirin mengganggu proses yang dijelaskan, menghilangkan gejala proses keradangan.

Kesan terapeutik parasetamol disebabkan oleh penghambatan pembentukan zat aktif secara biologi dalam sistem saraf pusat. Dengan latar belakang ini, sensitiviti sistem saraf pusat terhadap kesakitan dikurangkan. Selain itu, dengan mempengaruhi pusat termoregulasi (terletak di otak), parasetamol memberikan penurunan suhu badan. Kesan analgesik parasetamol dan aspirin saling melengkapi (menguatkan) satu sama lain.

Meningkatkan kegembiraan sel-sel saraf sistem saraf pusat, ubat ini mempunyai kesan psikostimulasi yang sederhana. Khususnya, pusat pernafasan dirangsang (pernafasan bertambah cepat dan mendalam) dan pusat vasomotor (tekanan darah meningkat dan degup jantung meningkat).

Bentuk pelepasan dan dos tablet Askofen (Askofen-P, Askofen-Extra)

Sehingga kini, ubat Askofen hanya tersedia dalam bentuk tablet dengan nama dagang Askofen-P dan Askofen-Extra. Komposisi ubat-ubatan ini merangkumi bahan aktif yang sama, hanya dosnya yang berbeza.

Bentuk dan dos dos Ascophene

Dos bahan aktif

Tablet silinder rata putih. Terdapat risiko di bahagian tengah pil. Tablet dibungkus secara hermetik dalam lepuh khas (masing-masing 10 keping). Dijual dalam pembungkusan kadbod (masing-masing 1, 2 atau 3 lepuh).

  • Paracetamol - 200 mg.
  • Asid asetilsalisilat - 200 mg.
  • Kafein - 40 mg.
  • Paracetamol - 100 mg.
  • Asid asetilsalisilat - 300 mg.
  • Kafein - 50 mg.

Oleh kerana dos aspirin yang lebih tinggi, ascofen-extra mempunyai kesan anti-radang yang lebih jelas, dan peningkatan dos kafein meningkatkan kesan merangsang ubat pada tahap sistem saraf pusat dan sistem kardiovaskular.

Analog askofen

Analog ubat mungkin berbeza dalam komposisi kimianya atau jumlah bahan aktif yang termasuk dalam komposisi ubat, namun ia mempunyai kesan terapeutik yang serupa. Mereka boleh digunakan dalam kes di mana pesakit dikontraindikasikan dalam mengambil apa-apa bahan yang merupakan sebahagian daripada ascofen.

Analog Ascophene adalah:

  • Excedrine - mengandungi peningkatan dos parasetamol, aspirin dan kafein, akibatnya kesan terapeutiknya lebih ketara.
  • Coficil - sama komposisi dengan Askofen Extra.
  • Aquacitramone - mengandungi lebih banyak asid acetylsalicylic dan paracetamol, dan oleh itu mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang yang lebih ketara.
  • Citrapar - mempunyai kesan terapeutik yang lebih lemah (dibandingkan dengan ascofen), yang disebabkan oleh dos komponen aktif yang lebih rendah.
  • Migrenol - dari segi komposisi dan kesan terapeutik, ia serupa dengan ubat Askofen-P.

Mana yang lebih baik - Askofen atau Citramon?

Arahan penggunaan ubat Askofen (petunjuk, dos)

Petunjuk untuk pelantikan ubat ini boleh menjadi proses keradangan dan manifestasi mereka (suhu, sakit, pembengkakan tisu), serta rasa sakit yang bersifat radang atau bukan radang pelbagai lokalisasi. Askofen boleh diresepkan untuk kesakitan intensiti ringan hingga sederhana. Dengan kesakitan yang teruk, ubat ini disyorkan untuk digunakan bersama dengan ubat penghilang rasa sakit (narkotik) yang lain.

Sakit kepala

Mekanisme perkembangan kesakitan boleh dikaitkan dengan kebolehtelapan saluran darah otak yang terganggu dan perkembangan edema tisu otak, peregangan meninges (kaya dengan ujung saraf), pemampatan struktur otak (misalnya, dengan peningkatan tekanan intrakranial), kerosakan pada saraf individu, dan sebagainya.

Mekanisme tindakan ascofen pada sakit kepala bercampur. Paracetamol, menghalang sintesis mediator keradangan dalam sistem saraf pusat, menyekat pembentukan dan pengendalian impuls saraf kesakitan, yang secara signifikan mengurangkan intensiti sindrom kesakitan. Pada masa yang sama, aspirin menghalang proses keradangan di otak itu sendiri (jika ada). Pada masa yang sama, kafein mendorong pengembangan saluran darah di otak dan pengaktifan aliran darah di dalamnya, yang disertai dengan penghapusan edema (juga bertanggungjawab untuk berlakunya kesakitan).

Migrain

Migrain adalah jenis sakit kepala yang luar biasa, yang, menurut satu teori, timbul dari pelanggaran peraturan nada pembuluh darah otak. Dalam kes ini, kerana penyempitan saluran darah yang berlebihan, penghantaran darah ke tisu otak terganggu, yang menyebabkan perkembangan edema dan terjadinya rasa sakit.

Menurut teori saintifik moden, keberkesanan ascofen dalam migrain disebabkan oleh kafeinnya. Kafein melebarkan saluran darah otak, sehingga meningkatkan aliran darah ke bahan otak dan meningkatkan peredaran mikro di dalamnya. Ini disertai dengan normalisasi metabolisme, akibatnya rasa sakit hilang. Pada masa yang sama, perlu diperhatikan bahawa Askofen tidak membantu semua pesakit yang menderita migrain (ubat khas telah dikembangkan untuk rawatan patologi ini yang diresepkan oleh ahli neuropatologi setelah pemeriksaan penuh terhadap pesakit dan membuat diagnosis yang tepat).

Sakit gigi

Sakit gigi akut boleh berlaku sekiranya berlaku kerosakan pada gigi itu sendiri, dan pada penyakit gusi atau rahang. Penyakit gigi, disertai dengan kerosakan pada pulpa (ujung saraf dan saluran darah yang terletak di dalam gigi) boleh disertai dengan sakit gigi yang teruk. Dalam kes ini, mekanisme kesakitan dikaitkan dengan kerengsaan ujung saraf pulpa gigi. Melaluinya, dorongan kesakitan dihantar ke otak, di mana pesakit menganggapnya sebagai kesakitan. Juga, seseorang dapat merasakan sakit pada gigi dengan pelbagai penyakit radang pada gusi atau rahang (walaupun gigi itu sendiri tetap utuh), kerana penyebaran proses keradangan dan pembengkakan tisu yang terkena.

Dengan menghalang proses keradangan di kawasan pulpa gigi, gusi atau rahang, serta bertindak pada tahap sistem saraf pusat, ascofen berkesan menghilangkan sakit gigi.

Neuralgia

Dengan neuralgia, saraf rosak yang mengikat bahagian badan tertentu. Dalam kes ini, pesakit merasa sakit di zon saraf saraf ini (misalnya, di dada atau belakang dengan neuralgia intercostal, di kawasan muka dengan neuralgia trigeminal, dan sebagainya), walaupun tidak ada proses patologi di kawasan sakit.

Neuralgia boleh menjadi primer dan sekunder. Penyebab neuralgia primer tidak dapat dijelaskan dengan tepat. Para saintis mencadangkan bahawa ia berlaku kerana gangguan fungsi serat saraf selepas penyakit atau kecederaan yang lalu. Oleh kerana tidak ada proses keradangan yang diamati, keberkesanan ascofen dalam neuralgia primer diragukan (mereka tidak menghilangkan rasa sakit atau sedikit mengurangkan keparahannya, yang mungkin disebabkan oleh kesan plasebo, iaitu hipnosis diri).

Neuralgia sekunder berkembang dengan adanya proses keradangan, tumor, atau proses lain yang merosakkan saraf di pelbagai kawasan. Dalam kes ini, edema tisu berkembang di kawasan kerosakan, yang menyebabkan pemampatan serat saraf dan kemunculan rasa sakit. Dalam kes ini, dengan menghilangkan edema dan mengurangkan keparahan keradangan, Askofen dapat menghilangkan rasa sakit dengan berkesan.

Myalgia

Istilah ini merujuk kepada kesakitan pada satu atau lebih otot yang berlaku apabila terdedah kepada pelbagai faktor yang merosakkan..

Penyebab myalgia boleh menjadi:

  • kecederaan;
  • keradangan berjangkit;
  • ketegangan otot (disertai dengan pecahnya serat otot);
  • lebihan voltan;
  • gangguan metabolik (elektrolit);
  • penyakit keradangan lain.
Semua patologi ini disertai dengan perkembangan proses keradangan pada otot yang rosak, yang menjadi penyebab timbulnya kesakitan. Bertindak pada tahap fokus keradangan, aspirin, yang merupakan sebahagian daripada ascofen, mengurangkan keparahan proses keradangan dan menghilangkan edema tisu. Pada masa yang sama, parasetamol, bertindak pada tahap sistem saraf pusat, mengurangkan keparahan kesakitan.

Sakit sendi

Haba

Kenaikan suhu badan paling kerap berlaku apabila jangkitan asing (virus, bakteria, jamur, dan sebagainya) memasuki badan. Ini adalah tindak balas pelindung semula jadi yang bertujuan untuk memusnahkan agen penyebab jangkitan (banyak mikroorganisma patogen mati dengan peningkatan suhu persekitaran). Mekanisme peningkatan suhu badan disebabkan oleh bahan aktif secara biologi yang dihasilkan dalam fokus keradangan, memasuki otak dan mengaktifkan pusat termoregulasi yang disebut.

Paracetamol (komponen aktif ascofen), bertindak pada tahap sistem saraf pusat, mengurangkan aktiviti pusat termoregulasi, sehingga menyumbang kepada normalisasi suhu badan. Di samping itu, asid asetilsalisilat, menghalang proses keradangan di pelbagai tisu dan organ, melambatkan pembentukan bahan aktif biologi yang merangsang pusat termoregulasi, yang juga mempunyai kesan antipiretik.

Adakah Askofen akan membantu haid (untuk kesakitan)?

Keberkesanan Askofen dengan tempoh yang menyakitkan adalah kecil, yang disebabkan oleh mekanisme permulaan kesakitan.

Semasa haid, lapisan dalam mukosa rahim ditolak. Tisu yang terkoyak dikeluarkan bersama dengan darah haid. Proses yang dijelaskan disertai dengan pembebasan sejumlah besar bahan aktif secara biologi ke dalam tisu rahim - prostaglandin, yang menyebabkan pengecutan saluran darah, dan juga pengecutan lapisan otot rahim. Ini memastikan penghentian pendarahan, namun, ini dapat menyebabkan pelanggaran peredaran darah darah di rahim itu sendiri. Pelanggaran peredaran mikro, serta kontraksi rahim yang teruk mungkin disertai dengan kesakitan dengan intensiti yang berbeza-beza. Keberkesanan ascofen dengan patologi ini adalah terhad, kerana hanya acetaminophen, yang merupakan sebahagian daripada ubat, yang bertindak pada tahap sistem saraf pusat..

Pada masa yang sama, perlu diperhatikan bahawa penyebab tempoh yang menyakitkan boleh menjadi pelbagai penyakit radang pada sistem genitouriner (rahim, ovari, pundi kencing, vagina, dan sebagainya). Dalam kes ini, Askofen, yang menghalang keterukan proses keradangan, akan memberi kesan analgesik yang ketara, dan juga akan membantu mengatasi gejala lain dari proses berjangkit dan keradangan (mengurangkan suhu, menghilangkan kelesuan, meningkatkan kesejahteraan umum pesakit).

Adakah Askofen berkesan dalam osteochondrosis??

Memberikan kesan anti-inflamasi, ascofen mengurangkan edema tisu di kawasan saraf yang dicekik, dan juga mengurangkan kepekaan kesakitan pada tahap sistem saraf pusat, yang memastikan penghapusan atau kelemahan kesakitan pada osteochondrosis. Pada masa yang sama, perlu diperhatikan bahawa dalam kes-kes lanjut, ubat berhenti membantu, kerana mengembangkan komplikasi penyakit yang mendasari menyebabkan kerosakan yang tidak dapat dipulihkan pada saraf tulang belakang.

Bolehkah saya minum Askofen pada tekanan rendah (untuk meningkatkan tekanan)?

Ascofen boleh diresepkan untuk tekanan darah rendah, disertai dengan sakit kepala, demam atau tanda-tanda proses keradangan lain. Dalam kes ini, kesan positifnya disebabkan oleh tindakan kafein, yang merupakan sebahagian daripada ubat, yang akan meningkatkan frekuensi dan kekuatan kontraksi jantung (iaitu meningkatkan fungsi mengepam jantung), dan juga akan menyumbang kepada pengurangan saluran darah periferal dan meningkatkan tekanan darah.

Tidak disyorkan mengambil ubat semata-mata untuk meningkatkan tekanan, kerana ini boleh menyebabkan perkembangan reaksi sampingan yang tidak diingini.

Cara pengambilan Askofen (dos)?

Pesakit dewasa dengan tujuan terapi (sebagai ubat penahan sakit dan / atau antipiretik) ascofen harus diambil secara lisan, 1 hingga 2 tablet 2 hingga 3 kali sehari, 10 hingga 15 minit selepas makan. Tablet mesti dicuci dengan sejumlah besar (sekurang-kurangnya 100 - 200 ml) air atau susu rebus yang hangat. Ini akan mengurangkan keparahan kesan merosakkan ubat pada mukosa gastrik.

Selang antara dua dos berikutnya hendaklah sekurang-kurangnya 4 hingga 6 jam. Sekiranya ascofen diresepkan untuk menurunkan suhu badan, ia boleh digunakan selama maksimum 3 hari. Sekiranya selepas tiga hari suhu badan tetap tinggi, anda harus berjumpa doktor. Sebagai ubat penahan sakit (pada suhu badan normal), ubat ini boleh digunakan tidak lebih dari 5 hari.

Kesan sampingan ubat Askofen

Kesan sampingan selepas mengambil ubat ini mungkin berkaitan dengan intoleransi individu terhadap komponen penyusunnya, dan juga dengan kesan toksik ubat pada tubuh. Juga, penyebab berlakunya komplikasi adalah pelanggaran dos dan peraturan pengambilan ubat.

Overdosis ascofen

Sekiranya berlaku overdosis dengan ascofen, kesan toksik utama akan disebabkan oleh kesan merosakkan parasetamol dan asid asetilalsilat pada tahap sistem saraf pusat, saluran gastrousus, sistem darah, dan sebagainya..

Overdosis ascofen mungkin berlaku:

  • sakit teruk di perut;
  • loya
  • muntah (termasuk muntah dengan darah);
  • pendarahan spot;
  • pucat kulit dan membran mukus;
  • peningkatan berpeluh;
  • peningkatan kadar jantung;
  • kelesuan;
  • mengantuk
  • terencat akal;
  • kehilangan kesedaran;
  • kekejangan
  • kegagalan pernafasan (sehingga berhenti sepenuhnya);
  • meningkat dan kemudian penurunan tekanan darah.
Perlu diperhatikan bahawa jumlah ascofen yang diperlukan untuk kemunculan gejala overdosis bergantung pada banyak faktor (usia dan berat badan pesakit, kehadiran atau ketiadaan penyakit bersamaan organ dalaman, dan sebagainya). Namun, jika pesakit telah mengambil lebih dari 3 hingga 4 tablet sekali, anda harus mendapatkan bantuan perubatan secepat mungkin..

Pertolongan cemas untuk overdosis ascofen termasuk:

  • Lavage gastrik. Membolehkan anda membuang ubat-ubatan yang belum diserap dari perut, sehingga mengurangkan jumlah bahan aktif yang masuk ke dalam darah.
  • Penerimaan enterosorben. Setelah masuk ke perut, enterosorben (misalnya, arang aktif) mengikat ubat lain yang terdapat di sana, mencegah penyerapan mereka lebih lanjut melalui membran mukus saluran gastrousus. Lebih-lebih lagi, mereka mempunyai keupayaan untuk membuang toksin dari aliran darah, sehingga mengurangkan keparahan gejala overdosis. Itulah sebabnya segera setelah mencuci perut, pesakit harus diberi beberapa tablet arang aktif untuk diminum (1 tablet per 10 kg berat badan).
Sekiranya keadaan pesakit bertambah buruk, dia mungkin dimasukkan ke hospital selama beberapa hari untuk pemerhatian dan rawatan..

Kontraindikasi terhadap penggunaan ascofen

Senarai kontraindikasi yang besar disebabkan oleh beberapa komponen aktif yang membentuk Askofen. Kenyataannya adalah bahawa kontraindikasi untuk mengambil salah satu komponen penyusunnya adalah kontraindikasi untuk penggunaan keseluruhan ubat. Itulah sebabnya sebelum memulakan rawatan, anda perlu membaca arahan dengan teliti dan memastikan bahawa pengambilan ubat ini tidak akan membahayakan kesihatan pesakit.

Kontraindikasi untuk mengambil ascofen adalah:

  • Alergi terhadap komponen ubat. Sekiranya pesakit mempunyai alergi (peningkatan kepekaan sistem kekebalan tubuh) terhadap parasetamol, asid asetilsalisilat, kafein atau bahan tambahan yang merupakan sebahagian daripada ascofen, dilarang sama sekali mengambil ubat ini. Jika tidak, reaksi alergi yang teruk boleh berlaku, kadang-kadang mengancam nyawa pesakit.
  • Gastritis akut (keradangan mukosa gastrik). Seperti disebutkan sebelumnya, Askofen mengurangkan sifat pelindung pada mukosa gastrik, menyumbang kepada kerosakannya. Penggunaan ubat dengan memperburuk proses keradangan di perut dapat menyebabkan peningkatan rasa sakit, dan juga menyebabkan perkembangan komplikasi (pengembangan bisul, pendarahan, dan sebagainya).
  • Ulser gastrik dan / atau usus. Mengambil ubat anti-radang untuk patologi ini (serta untuk luka keradangan lain pada saluran gastrousus - penyakit Crohn, kolitis ulseratif dan sebagainya) boleh menyebabkan perkembangan komplikasi.
  • Pendarahan dari saluran gastrousus. Penyebab pendarahan boleh menjadi ulser, trauma, perkembangan proses keradangan, dan sebagainya. Walau apa pun sebabnya, pengambilan ascofen akan merosakkan selaput lendir dan saluran darah seterusnya menjadikan keadaan pendarahan berterusan.
  • Asma bronkial "Aspirin". Inti dari patologi ini adalah bahawa di bawah tindakan aspirin (atau ubat anti-radang bukan steroid lain, serta paracetamol), reaksi imun patologi berkembang dalam sistem pernafasan. Ini disertai dengan pembengkakan mukosa hidung, kesesakan hidung, peningkatan rembesan mukus hidung, dan juga penyempitan bronkus (saluran pernafasan) yang ketara. Dalam kes ini, pesakit mungkin mengalami serangan asma yang memerlukan rawatan perubatan segera..
  • Gangguan pembekuan darah. Penyakit yang berkaitan dengan gangguan fungsi platelet (penyakit von Willebrand, thrombocytopenic purpura, thrombocytopenia, dan sebagainya) dan faktor pembekuan darah (hemofilia) juga merupakan kontraindikasi terhadap rawatan dengan ascofen. Mengambil ubat ini boleh menyumbang kepada perkembangan gusi berdarah, pendarahan pada kulit dan selaput lendir, pendarahan di saluran gastrousus dan sebagainya..
  • Kekurangan vitamin K dalam badan.Vitamin K bertanggungjawab untuk sintesis faktor pembekuan darah di hati. Dengan kekurangannya, kecenderungan pendarahan diperhatikan, risikonya meningkat dengan penggunaan ubat anti-radang bukan steroid.
  • Kegagalan hati yang teruk. Seperti disebutkan di atas, banyak faktor pembekuan yang bertanggungjawab untuk menghentikan pendarahan disintesis di hati. Dengan kegagalan hati, askofen harus diresepkan dengan berhati-hati, kerana ini dapat memprovokasi pendarahan pada saluran gastrousus dan organ lain. Lebih-lebih lagi, komponen aktif ubat ini biasanya dineutralkan di hati. Sekiranya tidak berfungsi dengan baik, overdosis ascofen dapat berkembang dengan cepat, yang boleh menyebabkan komplikasi yang luar biasa..
  • Kegagalan ginjal. Produk sampingan yang terbentuk di dalam badan setelah mengambil ubat dikeluarkan dalam air kencing melalui buah pinggang. Sekiranya buah pinggang tidak berfungsi dengan baik, ini boleh menyebabkan gejala berlebihan..
  • Kegagalan jantung yang teruk. Ascofen, kafein, meningkatkan tekanan darah dan degupan jantung, sehingga meningkatkan beban pada jantung. Dengan kegagalan jantung, ini boleh menyebabkan berlakunya komplikasi (hingga serangan jantung).
  • Insomnia. Kafein, yang merupakan sebahagian daripada ubat, merangsang sistem saraf pusat, yang dapat menyebabkan gangguan dalam proses tertidur atau bangun malam yang kerap, serta mengurangkan keberkesanan pil tidur untuk insomnia.
  • Gangguan mental. Oleh kerana kesan merangsang pada sistem saraf pusat, ubat ini tidak digalakkan untuk orang yang sakit jiwa yang terdedah kepada gangguan kecemasan (tindakan kafein boleh mencetuskan serangan panik).
  • Glaukoma. Dengan glaukoma, peningkatan tekanan intraokular diperhatikan, yang mungkin disertai dengan kerosakan pada retina dan perkembangan kebutaan. Askofen menyumbang kepada peningkatan tekanan intraokular yang lebih besar, sehingga meningkatkan risiko terkena komplikasi glaukoma.
  • Sebelum pembedahan yang akan datang. Sekiranya pendarahan besar-besaran dijangkakan semasa operasi (contohnya, operasi pada hati, ginjal, dan sebagainya), penggunaan ascofen harus dibatasi hingga beberapa hari sebelum operasi yang dicadangkan, kerana dapat menyumbang kepada pendarahan.

Adakah Askofen selamat semasa mengandung??

Dilarang mengambil ubat selama kehamilan, kerana ini dapat menyebabkan kerusakan pada janin, gangguan tenaga kerja dan perkembangan komplikasi pada masa nifas. Faktanya adalah bahawa asid asetilsalisilat, yang merupakan sebahagian daripada ascofen, dapat menembus dari aliran darah ibu ke dalam janin. Sekiranya ini berlaku pada trimester pertama kehamilan (ketika peletakan dan pembentukan sebahagian besar organ dalaman berlaku), anak mungkin mengalami pelbagai kecacatan intrauterin.

Sekiranya anda mengambil ubat ini pada trimester ketiga kehamilan, ini boleh menyukarkan proses persalinan. Faktanya ialah aspirin menghalang sintesis bahan aktif secara biologi, yang biasanya memastikan pembukaan serviks, kontraksi rahim semasa melahirkan dan pengusiran janin. Dengan latar belakang pengambilan Ascofen, kelemahan tenaga kerja dapat diperhatikan.

Mengambil ubat pada trimester kedua kehamilan tidak akan mempengaruhi janin dengan cara apa pun, dan juga tidak akan menyukarkan perjalanan kelahiran, akibatnya, jika perlu (mengikut petunjuk ketat yang ditentukan hanya oleh doktor), ia boleh diambil untuk jangka waktu yang pendek.

Bolehkah saya mengambil Ascofen semasa menyusu?

Bolehkah saya memberikan Askofen kepada anak-anak??

Bolehkah saya minum Askofen dengan tekanan darah tinggi?

Adakah mungkin untuk menggabungkan ascofen dengan alkohol?

Pengambilan alkohol semasa rawatan dengan ascofen tidak digalakkan, kerana ini boleh menyebabkan komplikasi. Faktanya ialah alkohol dalam dos kecil merangsang aktiviti sistem saraf pusat. Kafein, yang merupakan sebahagian daripada ascofen, mempunyai kesan yang sama. Akibatnya, pesakit mungkin mengalami gangguan mental, serangan epilepsi mungkin bermula (jika dia menderita patologi ini), insomnia boleh berkembang, dan sebagainya..

Selain itu, alkohol mempunyai kesan toksik pada sel hati. Paracetamol dan asid acetylsalicylic mempunyai kesan yang sama. Dengan penggunaan serentak, kesan toksik zat dan alkohol ini ditingkatkan, yang dapat menyumbang kepada perkembangan komplikasi (hepatitis, kegagalan hati, dan sebagainya).

Harga (kos) Askofen di farmasi di pelbagai bandar di Rusia

Askofen boleh dibeli di hampir semua farmasi. Kos ubat ditentukan oleh dos komponen aktif yang membentuk komposisinya, pengeluar dan faktor lain. Juga, di pelbagai bandar di Rusia, harga ubat tersebut dapat berubah dengan ketara, kerana kos pengangkutan dan penyimpanan ubat tersebut.

Askofen ULTRA - arahan penggunaan

Nombor pendaftaran

Nama dagang penyediaan:

Nama bukan milik atau kumpulan antarabangsa:

Bentuk dos:

tablet bersalut filem.

Komposisi setiap tablet:

Bahan aktif: asid asetilsalisilat - 250.0 mg, parasetamol - 250.0 mg, kafein (kafein anhidrat) - 65.0 mg.
Eksipien: selulosa mikrokristalin (selulosa mikrokristalin 101) - 66,01 mg, hyprolose (selulosa hidroksipropil yang diganti rendah) - 21,50 mg, talcum - 10,00 mg, hyprolysis (hidroksipropil selulosa) - 7,30 mg, silikon dioksida koloid (aerosil) - 3,40 mg, asid stearat - 2,50 mg, kalsium stearat - 1,29 mg.
Shell: Opadry 20A28380 PUTIH 13.5 mg.

Penerangan.

Tablet berbentuk bujur yang dilapisi dengan membran filem berwarna putih atau hampir putih. Dalam keratan rentas, intinya berwarna putih atau hampir putih.

Kumpulan farmakoterapi:

analgesik gabungan (ubat anti-radang bukan steroid + analgesik bukan narkotik + psikostimulan).

Kod ATX:

Sifat farmakologi

Farmakodinamik:
Ubat gabungan yang mengandungi paracetamol, asid asetilsalisilat dan kafein.
Asid asetilsalisilat mempunyai kesan antipiretik dan anti-radang, melegakan kesakitan, terutama disebabkan oleh proses keradangan, dan juga menghalang agregasi platelet dan trombosis, meningkatkan peredaran mikro dalam fokus keradangan.
Kafein meningkatkan kegembiraan refleks saraf tunjang, menggairahkan pusat pernafasan dan vasomotor, melebarkan saluran darah otot rangka, otak, jantung, ginjal, dan mengurangkan agregasi platelet; mengurangkan rasa mengantuk, rasa keletihan, meningkatkan prestasi mental dan fizikal. Dalam kombinasi ini, kafein dalam dos kecil secara praktikal tidak memberi kesan merangsang pada sistem saraf pusat, namun, ia meningkatkan nada pembuluh otak dan membantu mempercepat aliran darah.
Paracetamol mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang yang sangat ringan kerana kesannya pada pusat termoregulasi di hipotalamus dan keupayaan ringan untuk menghalang sintesis prostaglandin (Pg) pada tisu periferal.

Farmakokinetik
Asid asetilsalisilat
Apabila diberikan, penyerapan selesai. Semasa penyerapan, ia mengalami penghapusan sistemik di dinding usus dan penghapusan sistemik di hati (diasetilasi). Ia cepat dihidrolisis oleh kolinesterase dan albuminesterase, oleh itu, jangka hayatnya tidak lebih dari 15-20 minit.
Ia beredar di dalam badan (75-90% disebabkan oleh albumin) dan diedarkan dalam tisu sebagai anion asid salisilik. Masa untuk mencapai kepekatan maksimum adalah 2 jam. Ia dimetabolisme terutama di hati dengan pembentukan 4 metabolit yang terdapat di banyak tisu dan air kencing.
Ia diekskresikan terutamanya oleh rembesan aktif pada tubulus buah pinggang dalam bentuk salisilat (60%) dan metabolitnya. Perkumuhan salisilat yang tidak berubah bergantung pada pH air kencing (dengan alkaliisasi air kencing, pengionan salisilat meningkat, penyerapan semula bertambah buruk, dan perkumuhan meningkat dengan ketara). Kadar perkumuhan bergantung pada dos: ketika mengambil dosis kecil, waktu paruh adalah 2-3 jam, dengan peningkatan dos ia dapat meningkat hingga 15-30 jam. Pada bayi baru lahir, penghapusan salisilat jauh lebih lambat daripada pada orang dewasa.
Kafein
Apabila diambil secara oral, penyerapan adalah baik, berlaku di seluruh usus. Penyerapan berlaku terutamanya kerana lipofilik, dan bukannya kelarutan dalam air.
Masa untuk mencapai kepekatan maksimum adalah 50-75 minit. selepas pemberian oral, kepekatan maksimum 1.6-1.8 mg / L. Ia cepat diedarkan di semua organ dan tisu badan; dengan mudah menembusi penghalang darah-otak dan plasenta. Jumlah taburan pada orang dewasa ialah 0,4-0,6 l / kg, pada bayi baru lahir - 0,78-0,92 l / kg. Komunikasi dengan protein darah (albumin) - 25-36%. Lebih daripada 90% dimetabolisme di hati, pada kanak-kanak pada tahun-tahun pertama kehidupan hingga - 10-15%. Pada orang dewasa, kira-kira 80% daripada dos kafein dimetabolisme menjadi paraxanthin, sekitar 10% kepada theobromine, dan sekitar 4% kepada theophylline. Sebatian ini kemudiannya dimetilasi menjadi monometilxanthines, dan kemudian menjadi asid urik metilasi. Separuh hayat pada orang dewasa adalah 3.9-5.3 jam (kadang-kadang hingga 10 jam). Ekskresi kafein dan metabolitnya dilakukan oleh buah pinggang (1-2% diekskresikan tidak berubah pada orang dewasa).
Parasetamol
Penyerapan tinggi, kepekatan maksimum dicapai selepas 0.5-2 jam; kepekatan maksimum ialah 5-20 μg / ml. Komunikasi dengan protein plasma - 15%. Menembusi penghalang darah-otak. Kurang daripada 1% dos parasetamol yang diambil oleh ibu menyusu masuk ke dalam susu ibu. Kepekatan parasetamol dalam terapi yang berkesan dalam plasma dicapai apabila ditetapkan pada dos 10-15 mg / kg. Ia dimetabolisme di hati (90-95%): 80% mengalami reaksi konjugasi dengan pembentukan glukuronida dan sulfat yang tidak aktif; 17% dihidroksilasi untuk membentuk 8 metabolit aktif, yang disambungkan ke glutathione untuk membentuk metabolit yang sudah tidak aktif. Dengan kekurangan glutathione, metabolit ini dapat menyekat sistem enzim hepatosit dan menyebabkan nekrosisnya. Isoenzim CYP2E1, CYP1A2 dan, pada tahap yang lebih rendah, isoenzim CYP3A4 juga turut serta dalam metabolisme ubat. Waktu hayat penghapusan adalah 1-4 jam. Ia dikeluarkan oleh buah pinggang dalam bentuk metabolit, terutamanya konjugasi, kurang dari 5% tidak berubah. Pada pesakit tua, pelepasan ubat dikurangkan dan masa paruh meningkat.

Petunjuk untuk digunakan

Sindrom nyeri intensiti sederhana dan ringan dari pelbagai asal pada orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 15 tahun:

  • sakit kepala;
  • migrain;
  • sakit gigi;
  • neuralgia;
  • arthralgia;
  • myalgia;
  • algodismenorea (sakit semasa haid).

Sindrom demam dewasa: jangkitan pernafasan akut, selesema.

Kontraindikasi

  • Hipersensitiviti terhadap komponen utama atau tambahan ubat;
  • luka erosif dan ulseratif saluran gastrousus (GIT) (dalam fasa akut), pendarahan atau perforasi gastrousus, sejarah ulser peptik;
  • gabungan lengkap atau tidak lengkap asma bronkial, poliposis berulang hidung dan sinus paranasal dan intoleransi terhadap asid asetilsalisilat atau ubat anti-radang bukan steroid lain (termasuk sejarah);
  • hemofilia dan gangguan pembekuan darah lain; diatesis hemoragik, hipoprothrombinemia;
  • kekurangan vitamin K;
  • hipertensi portal;
  • kekurangan buah pinggang atau hepatik yang teruk;
  • Kegagalan jantung kronik kelas fungsional NYHA III-IV;
  • hipertensi arteri tahap III;
  • kehamilan;
  • tempoh penyusuan susu ibu;
  • glaukoma;
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
  • peningkatan kerengsaan saraf, gangguan tidur;
  • prosedur pembedahan disertai dengan pendarahan berat;
  • kanak-kanak di bawah umur 15 tahun sebagai anestetik, dengan sindrom demam - sehingga 18 tahun;
  • pemberian methotrexate secara serentak dalam dos melebihi 15 mg / minggu.

Dengan berhati-hati

Kekurangan ginjal atau hepatik tahap sederhana hingga sederhana, usia lanjut, gout, alkoholisme, epilepsi dan kecenderungan untuk kejang kejang, kegagalan jantung kronik kelas I-II fungsional NYHA, penyakit jantung koronari, penyakit serebrovaskular, penyakit arteri periferal, merokok, penyakit obstruktif kronik paru-paru, penggunaan bersamaan methotrexate dalam dos kurang dari 15 mg / minggu, terapi bersamaan dengan antikoagulan, usia tua, penggunaan serentak dengan ubat anti-radang bukan steroid, glukokortikosteroid, antikoagulan, agen antiplatelet, perencat pengambilan serotonin terpilih.

Gunakan semasa mengandung dan semasa menyusu

Ubat ini dikontraindikasikan semasa kehamilan dan semasa menyusu, sebagai keselamatan kombinasi ini pada wanita hamil dan menyusui belum dikaji.
Sekiranya perlu menggunakan ubat semasa menyusui, penyusuan susu ibu harus dihentikan.

Dos dan pentadbiran

Ubat ini diberikan secara lisan semasa atau selepas makan..
Untuk melegakan kesakitan pada orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 15 tahun: 1 tablet setiap 4-6 jam.
Pada tanda pertama migrain, ambil 2 tablet.
Sekiranya sindrom demam untuk orang dewasa: 2 tablet setiap 6 jam.
Dos harian purata ialah 3-4 tablet sehari, dos harian maksimum ialah 6 tablet sehari.
Setelah mengambil 2 tablet, melegakan sakit kepala dan kesakitan yang lain biasanya berlaku dengan cepat - selepas 15 minit, dengan migrain, melegakan biasanya berlaku selepas 30 minit.
Sekiranya sakit, ubat tidak boleh diambil lebih dari 5 hari tanpa berjumpa doktor. Untuk rawatan sakit kepala dan migrain, ubat ini digunakan tidak lebih dari 4 hari. Sekiranya sindrom demam, ubat tidak boleh diambil lebih dari 3 hari tanpa berjumpa doktor.
Warga emas (berumur lebih dari 65 tahun). Pada pesakit tua, terutama dengan berat badan yang rendah, perlu berhati-hati.
Pesakit dengan kegagalan hati dan buah pinggang. Kesan gangguan fungsi hati atau buah pinggang terhadap farmakokinetik ubat belum dipelajari. Memandangkan mekanisme tindakan asid acetylsalicylic dan paracetamol, penggunaannya dapat memperburuk kegagalan buah pinggang atau hepatik. Sehubungan itu, ubat ini dikontraindikasikan pada pesakit dengan gagal hati atau ginjal yang teruk, dan dengan kegagalan hati dan ginjal tahap sederhana hingga sederhana, ia harus digunakan dengan berhati-hati.

Kesan sampingan

Sebilangan besar reaksi buruk ini jelas bergantung pada dos dan berbeza dari pesakit ke pesakit. Kekerapan tindak balas ubat buruk dikelaskan mengikut cadangan Pertubuhan Kesihatan Sedunia: sangat kerap (> 1/10), sering (dari> 1/100 hingga ≤1 / 10), jarang (dari> 1/1000 hingga ≤1 / 100), jarang (dari> 1/10000 hingga ≤1 / 1000), sangat jarang (≤1 / 10000), frekuensi tidak diketahui (kekerapan kejadian tidak dapat ditentukan berdasarkan data yang ada).
Jangkitan dan jangkitan:
jarang - faringitis.
Gangguan metabolik dan pemakanan:
jarang - hilang selera makan.
Gangguan mental:
kerap - kegelisahan;
jarang berlaku - insomnia;
jarang - kegelisahan, mood euforia, tekanan dalaman.
Pelanggaran sistem saraf:
sering pening;
jarang - gegaran, paresthesia, sakit kepala;
jarang - gangguan rasa, gangguan perhatian, amnesia, koordinasi pergerakan terganggu, hiperestesia, sakit pada sinus paranasal.
Pelanggaran organ penglihatan:
jarang - masalah penglihatan.
Masalah pendengaran:
jarang - tinnitus.
Gangguan dari sistem kardiovaskular:
jarang - aritmia.
Pelanggaran kapal:
jarang - hiperemia, gangguan peredaran periferal.
Gangguan pada sistem pernafasan, organ dada dan mediastinum:
jarang - mimisan, hipoventilasi, rhinorrhea.
Gangguan pencernaan:
kerap - loya, ketidakselesaan perut;
jarang - mulut kering, cirit-birit, muntah;
jarang - bersendawa, kembung perut, disfagia, paresthesia di mulut, peningkatan air liur.
Gangguan pada kulit dan tisu subkutan:
jarang - hiperhidrosis, gatal-gatal, urtikaria.
Pelanggaran sistem muskuloskeletal:
jarang - kekejangan muskuloskeletal, sakit leher, sakit belakang, kekejangan otot.
Gangguan biasa:
jarang - keletihan, peningkatan kerengsaan;
jarang - asthenia, berat dada.
Lain-lain:
jarang - peningkatan kadar denyutan jantung.

Data Pengawasan Pasca Pendaftaran

Kelas sistem organ
Dari sistem imunHipersensitiviti
Gangguan mentalKeresahan
Pelanggaran sarafMigrain, mengantuk
Gangguan pada kulit dan tisu subkutanEritema, ruam, angioedema, eritema multiforme
Gangguan sistem kardiovaskularPalpitasi
Gangguan vaskularMenurunkan tekanan darah
Gangguan sistem pernafasan, organ dada dan mediastinumSesak nafas, bronkospasme
Gangguan pencernaanSakit epigastrik, dispepsia, sakit perut, pendarahan gastrousus (termasuk dari saluran gastrointestinal atas, pendarahan dari perut, dari ulser perut, dari ulser duodenum, dari rektum), luka erosif dan ulseratif saluran gastrointestinal saluran usus (termasuk ulser perut, ulser duodenum, usus besar, ulser peptik)
Pelanggaran hati dan saluran empeduKegagalan hati
Pelanggaran umumMalaise, ketidakselesaan

Tidak ada data tentang peningkatan atau pengembangan spektrum fenomena yang tidak diinginkan dari komponen individu ketika digunakan sebagai bagian dari kombinasi sesuai dengan petunjuk penggunaan.
Risiko pendarahan yang meningkat setelah mengambil asid asetilsalisilat berterusan selama 4-8 hari. Sangat jarang, pendarahan teruk (misalnya, pendarahan serebrum) mungkin berlaku, terutama pada pesakit dengan hipertensi arteri yang tidak dirawat dan (atau) dengan penggunaan antikoagulan serentak, dalam beberapa kes mengancam nyawa.

Sekiranya anda melihat kesan sampingan yang ditunjukkan dalam arahan, atau mereka memburukkan lagi, atau anda melihat kesan sampingan lain yang tidak disenaraikan dalam arahan, beritahu doktor anda.

Berlebihan

Asid asetilsalisilat.
Dengan keracunan ringan - pening, tinitus, pekak, berpeluh meningkat, loya, muntah, sakit kepala dan kekeliruan. Berlaku pada kepekatan plasma 150-300 mcg / ml.
Rawatan - pengurangan dos atau penarikan terapi.
Pada kepekatan di atas 300 μg / ml, mabuk yang lebih teruk berlaku, yang ditunjukkan oleh hiperventilasi, demam, kegelisahan, ketoasidosis, alkalosis pernafasan dan asidosis metabolik. Penghambatan sistem saraf pusat boleh menyebabkan koma, dan keruntuhan kardiovaskular dan kegagalan pernafasan juga boleh berlaku. Risiko keracunan kronik yang paling besar diperhatikan pada kanak-kanak dan orang tua apabila diambil selama beberapa hari melebihi 100 mg / kg / hari.
Rawatan - Sekiranya lebih daripada 120 mg / kg salisilat disyaki, arang aktif disuntik berulang kali dalam satu jam terakhir. Apabila mengambil lebih daripada 120 mg / kg salisilat, kepekatan plasma mereka harus ditentukan, walaupun mustahil untuk meramalkan keparahannya hanya berdasarkan petunjuk ini, perlu juga mengambil kira parameter klinikal dan biokimia. Sekiranya kepekatan plasma melebihi 500 μg / ml (350 μg / ml untuk kanak-kanak di bawah umur 5 tahun), pemberian natrium bikarbonat secara intravena secara berkesan menghilangkan salisilat dari plasma. Sekiranya kepekatan plasma melebihi 700 mcg / ml (kepekatan yang lebih rendah pada kanak-kanak dan orang tua) atau dalam asidosis metabolik yang teruk, hemodialisis atau hemoperfusi adalah rawatan pilihan.

Overdosis parasetamol. Sekiranya berlaku overdosis, mabuk mungkin terjadi, terutama pada pesakit tua, anak-anak, pesakit dengan penyakit hati (disebabkan oleh alkoholisme kronik), pada pesakit dengan gangguan makan, dan juga pada pesakit yang mengambil pemicu enzim hati mikrosom, di mana hepatitis fulminan, kegagalan hati, kolestatik dapat berkembang hepatitis, hepatitis sitolitik, dalam kes di atas - kadang-kadang membawa maut. Gambaran klinikal overdosis akut berkembang dalam masa 24 jam selepas mengambil parasetamol. Gejala: gangguan gastrousus (mual, muntah, hilang selera makan, rasa tidak selesa di rongga perut dan (atau) sakit perut), kulit pucat. Dengan pemberian serentak 7.5 g atau lebih kepada orang dewasa atau kanak-kanak melebihi 140 mg / kg, sitolisis hepatosit berlaku dengan nekrosis hati yang lengkap dan tidak dapat dipulihkan, perkembangan kegagalan hati, asidosis metabolik dan ensefalopati, yang boleh menyebabkan koma dan kematian. 12-48 jam selepas pemberian parasetamol, peningkatan aktiviti enzim hati mikrosomal, dehidrogenase laktat, kepekatan bilirubin, dan penurunan kandungan prothrombin diperhatikan. Gejala klinikal kerosakan hati muncul 2 hari selepas overdosis ubat dan mencapai maksimum 4-6 hari.
Rawatan - kemasukan ke hospital dengan segera. Penentuan kandungan kuantitatif parasetamol dalam plasma darah sebelum memulakan rawatan sedini mungkin setelah overdosis. Pengenalan penderma kumpulan SH dan pendahulu sintesis glutathione - methionine dan acetylcysteine ​​- paling berkesan dalam 8 jam pertama. Keperluan untuk langkah-langkah terapi tambahan (pemberian metionin lebih lanjut, pemberian asetilcysteine ​​intravena (iv) ditentukan bergantung kepada kepekatan parasetamol dalam darah, dan juga pada masa yang berlalu selepas pemberiannya. Rawatan simptomatik Kajian makmal mengenai aktiviti enzim hati mikrosomal harus dilakukan pada awal rawatan dan kemudian setiap 24 jam. Dalam kebanyakan kes, aktiviti enzim hati mikrosom dinormalisasi dalam 1-2 minggu. Dalam kes yang sangat teruk, pemindahan hati mungkin diperlukan..

Kafein. Gejala biasa termasuk gastralgia, pergolakan, kecelaruan, kegelisahan, kegelisahan, kegelisahan, insomnia, pergolakan mental, kekejangan otot, kekeliruan, kekejangan, dehidrasi, kencing cepat, hipertermia, sakit kepala, peningkatan kepekaan atau kepekaan kesakitan, mual dan muntah (kadang-kadang dengan darah), tinnitus. Dengan overdosis yang teruk, hiperglikemia mungkin berlaku. Gangguan kardiologi ditunjukkan oleh takikardia dan aritmia.
Rawatan - pengurangan dos atau pengambilan kafein.

Interaksi dengan ubat lain

Asid asetilsalisilat
Ubat anti-radang bukan steroid lain: Meningkatkan kesan merosakkan pada membran mukus saluran gastrointestinal (GIT), meningkatkan risiko pendarahan gastrousus. Sekiranya perlu, penggunaan gastroprotectors secara serentak disyorkan untuk pencegahan ulser NSAID-1 saluran gastrointestinal, oleh itu, penggunaan serentak tidak digalakkan.
Glukokortikosteroid: Peningkatan kesan merosakkan pada mukosa gastrointestinal, peningkatan risiko pendarahan gastrousus. Sekiranya perlu, penggunaan serentak dianjurkan untuk menggunakan gastroprotectors, terutama pada orang yang berusia lebih dari 65 tahun, oleh itu, penggunaan serentak tidak digalakkan.
Antikoagulan oral (mis. Derivatif kumarin): Asid asetilsalisilat (ASA) dapat meningkatkan kesan antikoagulan. Pemantauan klinikal dan makmal mengenai masa pendarahan dan masa prothrombin diperlukan. Penggunaan bersamaan tidak digalakkan..
Thrombolytics: Peningkatan risiko pendarahan. Penggunaan ASA pada pesakit dalam 24 jam pertama selepas strok akut tidak digalakkan. Penggunaan bersamaan tidak digalakkan..
Heparin: Peningkatan risiko pendarahan. Pemantauan klinikal dan makmal masa pendarahan diperlukan. Penggunaan bersamaan tidak digalakkan..
Inhibitor Pengumpulan Platelet (ticlopidine, paracetamol, clopidogrel, cilostazol): Peningkatan risiko pendarahan. Pemantauan klinikal dan makmal masa pendarahan diperlukan. Penggunaan bersamaan tidak digalakkan..
Inhibitor Serotonin Reuptake Selektif (SSRI): Penggunaan bersamaan boleh mempengaruhi pembekuan darah atau fungsi platelet, yang menyebabkan peningkatan risiko pendarahan secara umum, dan khususnya pendarahan gastrointestinal, oleh itu, penggunaan serentak tidak digalakkan.
Phenytoin: ASA meningkatkan kepekatan phenytoin plasma, yang memerlukan pemantauan.
Asid valproik: ASA memutuskan hubungan dengan protein plasma dan, oleh itu, boleh menyebabkan peningkatan ketoksikannya. Perlu mengawal kepekatan asid valproik dalam plasma.
Antagonis aldosteron (spironolactone, canrenoate): ASA dapat mengurangkan aktiviti mereka kerana gangguan perkumuhan natrium, diperlukan kawalan tekanan darah yang betul.
Diuretik gelung (mis. Furosemide): ASA dapat mengurangkan aktiviti mereka disebabkan oleh penapisan glomerular yang terganggu kerana penghambatan sintesis prostaglandin di buah pinggang. Penggunaan ubat anti-radang bukan steroid (NSAID) secara serentak boleh menyebabkan kegagalan buah pinggang akut, terutama pada pesakit yang mengalami dehidrasi. Sekiranya diuretik digunakan serentak dengan ASA, adalah perlu untuk memastikan rehidrasi pesakit yang mencukupi dan untuk mengawal fungsi ginjal dan tekanan darah, terutama pada awal rawatan dengan diuretik.
Ubat antihipertensi (penghambat ACE, antagonis reseptor angiotensin II, penyekat saluran kalsium perlahan): ASA dapat mengurangkan aktiviti mereka kerana penghambatan sintesis prostaglandin di buah pinggang. Penggunaan serentak boleh menyebabkan kegagalan buah pinggang akut pada pesakit tua atau dehidrasi. Sekiranya diuretik digunakan bersamaan dengan ASA, rehidrasi pesakit yang mencukupi mesti dipastikan dan fungsi ginjal dan tekanan darah dipantau. Dengan penggunaan serentak dengan verapamil, masa pendarahan harus dipantau.
Ejen urikosurik (mis. Probenecid, sulfinpyrazone): ASA dapat mengurangkan aktiviti mereka dengan menghalang penyerapan semula tubular, menyebabkan kepekatan ASA dalam plasma tinggi.
Methotrexate ≤15 mg / minggu: ASA, seperti semua NSAID, mengurangkan rembesan tiub metotreksat, meningkatkan kepekatan plasma dan, oleh itu, ketoksikan. Dalam hal ini, penggunaan NSAID secara serentak pada pesakit yang menerima metotreksat dalam dos yang tinggi tidak digalakkan (lihat bahagian "Kontraindikasi"). Pada pesakit yang mengambil methotrexate dosis rendah, risiko interaksi methotrexate dan NSAID juga harus dipertimbangkan, terutama dalam kes gangguan fungsi ginjal. Sekiranya perlu, terapi kombinasi, perlu memantau analisis umum fungsi darah, hati dan ginjal, terutama pada hari-hari pertama rawatan.
Derivatif sulfonilurea dan insulin: ASA meningkatkan kesan hipoglikemiknya, jadi apabila mengambil dos salisilat yang tinggi, anda mungkin perlu mengurangkan dos ubat hipoglikemik. Sebaiknya pantau glukosa darah lebih kerap..
Alkohol: Meningkatkan risiko pendarahan gastrousus; penggunaan serentak harus dielakkan.

Parasetamol
Pengaruh enzim hati mikrosom atau bahan hepatotoksik yang berpotensi (contohnya alkohol, rifampisin, isoniazid, hipnotik dan ubat-ubatan antiepileptik, termasuk fenobarbital, fenitoin dan karbamazepin): Peningkatan ketoksikan paracetamol, yang boleh menyebabkan kerosakan hati, walaupun dengan dosis non-toksik, fungsi hati adalah paracetam. Penggunaan bersamaan tidak digalakkan..
Kloramfenikol: Parasetamol boleh meningkatkan risiko peningkatan kepekatan kloramfenikol. Penggunaan bersamaan tidak digalakkan..
Zidovudine: Paracetamol dapat meningkatkan kecenderungan untuk mengembangkan neutropenia, dan oleh itu parameter hematologi harus dipantau. Penggunaan serentak hanya boleh dilakukan dengan kebenaran doktor.
Probenecid: Probenecid mengurangkan pelepasan paracetamol, yang memerlukan pengurangan dos parasetamol. Penggunaan bersamaan tidak digalakkan..
Antikoagulan tidak langsung: Penggunaan paracetamol berulang selama lebih dari satu minggu meningkatkan kesan antikoagulan. Penggunaan parasetamol sekali-sekala tidak memberi kesan yang signifikan..
Propantheline dan ubat lain yang melambatkan pengosongan dari perut: Mengurangkan kadar penyerapan paracetamol, yang dapat melambatkan atau mengurangkan rasa sakit yang cepat.
Metoclopramide dan ubat lain yang mempercepat pengosongan dari perut: Meningkatkan kadar penyerapan paracetamol dan, dengan itu, keberkesanan dan permulaan tindakan analgesik.
Colestyramine: Mengurangkan kadar penyerapan paracetamol, jadi jika analgesia maksimum diperlukan, colestyramine diambil tidak lebih awal dari 1 jam setelah mengambil paracetamol.

Kafein
Hipnotik (mis., Benzodiazepin, barbiturat, penyekat reseptor H1-histamin): Penggunaan bersama boleh mengurangkan kesan hipnotik atau mengurangkan kesan antikonvulsan barbiturat, jadi penggunaan serentak tidak digalakkan. Sekiranya perlu, penggunaan serentak, disarankan untuk mengambil kombinasi pada waktu pagi.
Lithium: Pembatalan kafein dapat meningkatkan kepekatan litium plasma, kerana kafein meningkatkan pembersihan lithium pada ginjal, oleh itu, pembatalan kafein mungkin memerlukan pengurangan dalam dos litium. Penggunaan bersamaan tidak digalakkan..
Disulfiram: Pesakit yang dirawat dengan disulfiram harus diberi amaran mengenai perlunya mencegah penggunaan kafein untuk mengelakkan risiko memburukkan lagi sindrom penarikan alkohol, kerana kesan merangsang kafein pada sistem saraf kardiovaskular dan pusat.
Bahan seperti Ephedrine: Peningkatan risiko ketergantungan dadah. Penggunaan bersamaan tidak digalakkan..
Sympathomimetics atau levothyroxine: Kerana saling berpotensi, mereka dapat meningkatkan kesan kronotropik. Penggunaan bersamaan tidak digalakkan..
Theophylline: Penggunaan bersamaan mengurangkan perkumuhan theophylline.
Ubat antibakteria Quinolone, enoxacin dan asid pipemidic, terbinafine, cimetidine, fluvoxamine dan kontraseptif oral: Peningkatan separuh hayat kafein disebabkan oleh penghambatan sitokrom P450 hati, oleh itu, pesakit dengan fungsi hati yang terganggu, gangguan irama jantung dan epilepsi laten harus menghindari penggunaan kopi.
Nikotin, fenitoin dan fenilpropanolamina: Mengurangkan jangka hayat akhir kafein.
Clozapine: Kafein meningkatkan kepekatan serum clozapine, mungkin disebabkan oleh mekanisme farmakokinetik dan farmakodinamik. Pengendalian kepekatan clozapine serum diperlukan. Penggunaan bersamaan tidak digalakkan..

Kesan terhadap penyelidikan makmal
Dosis ASA yang tinggi boleh memutarbelitkan keputusan sejumlah ujian makmal biokimia klinikal.
Penggunaan parasetamol dapat mempengaruhi hasil penentuan asid urik dengan kaedah asid tungsten fosforik dan glisemia dengan kaedah glukosa oksidase / peroksidase.
Kafein dapat membalikkan kesan dipyridamole pada aliran darah dalam miokardium, sehingga memutarbelitkan hasil kajian ini. Semasa kajian, perlu menahan diri dari minum kafein selama 8-12 jam.

arahan khas

Adalah biasa
Ubat ini tidak boleh diambil bersamaan dengan ubat-ubatan yang mengandung ASA atau parasetamol..
Seperti rawatan lain untuk migrain, pesakit yang sebelumnya tidak didiagnosis menderita migrain atau mereka yang mempunyai simptom migrain atipikal sebelum memulakan rawatan untuk migrain yang disyaki harus berhati-hati untuk mengesampingkan gangguan neurologi yang berpotensi serius..
Sekiranya muntah berlaku pada pesakit dengan> 20% serangan migrain atau mereka memerlukan rehat tidur di> 50% serangan, ubat tersebut tidak boleh digunakan.
Sekiranya migrain selepas mengambil dua tablet pertama ubat tidak berhenti, anda perlu mendapatkan bantuan perubatan.
Ubat ini tidak boleh digunakan jika sekurang-kurangnya tiga bulan terakhir pesakit mengalami lebih dari 10 serangan sakit kepala setiap bulan. Dalam kes ini, anda harus mengesyaki sakit kepala kerana penggunaan ubat yang berlebihan dan membatalkan rawatan. Di samping itu, pesakit harus mendapatkan rawatan perubatan. Perhatian harus diberikan pada pesakit dengan faktor risiko dehidrasi, misalnya, dengan muntah, cirit-birit, atau sebelum atau selepas pembedahan besar.
Oleh kerana sifat farmakodinamiknya, ubat ini dapat menutupi tanda dan gejala jangkitan..

Oleh kerana kandungan asid acetylsalicylic dalam penyediaannya
Ubat ini harus digunakan dengan berhati-hati pada pesakit dengan gout, gangguan fungsi ginjal atau hati, dehidrasi, hipertensi yang tidak terkawal, kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase dan diabetes mellitus.
Oleh kerana penghambatan agregasi platelet ASA, ubat ini boleh menyebabkan peningkatan masa pendarahan semasa dan selepas campur tangan pembedahan (termasuk yang kecil, misalnya pencabutan gigi).
Ubat ini tidak boleh digunakan serentak dengan antikoagulan dan ubat lain yang melanggar pembekuan darah, tanpa pengawasan dokter (lihat bahagian "Interaksi dengan ubat lain"). Pesakit dengan gangguan pembekuan darah harus dipantau dengan teliti. Berhati-hati harus dilakukan semasa metro atau menorrhagia.
Sekiranya pesakit mengalami pendarahan atau ulserasi saluran gastrointestinal semasa mengambil ubat, ubat itu mesti segera dibatalkan. Pendarahan, ulserasi dan perforasi saluran gastrousus yang berpotensi boleh berlaku pada bila-bila masa semasa rawatan dengan sebarang NSAID, dengan atau tanpa sejarah pendahuluan dan komplikasi gastrointestinal yang teruk. Komplikasi ini biasanya lebih teruk pada pesakit tua. Alkohol, glukokortikosteroid, dan NSAID dapat meningkatkan risiko pendarahan gastrointestinal (lihat bahagian "Interaksi dengan Ubat-ubatan Lain"). Ubat ini boleh menyumbang kepada perkembangan bronkospasme dan berlakunya peningkatan asma bronkial (termasuk asma bronkial kerana intoleransi terhadap analgesik) atau reaksi hipersensitiviti lain. Faktor risiko termasuk asma, rhinitis alergi bermusim, poliposis hidung, penyakit paru obstruktif kronik, jangkitan pernafasan kronik (terutamanya yang berkaitan dengan gejala ciri rhinitis alergi). Fenomena seperti itu juga boleh berlaku pada pesakit dengan reaksi alergi (contohnya kulit, termasuk gatal dan urtikaria) terhadap bahan lain. Penjagaan khas disyorkan pada pesakit-pesakit ini..
Kanak-kanak di bawah usia 18 tahun tidak boleh diberi ubat yang mengandungi asid asetilsalisilat sebagai antipiretik, kerana jika berlaku jangkitan virus, mereka dapat meningkatkan risiko sindrom Reye. Gejala sindrom Reye adalah hiperpreksia, muntah yang berpanjangan, asidosis metabolik, gangguan sistem saraf dan jiwa, hepatomegali dan disfungsi hati, ensefalopati akut, kegagalan pernafasan, kejang, koma.
ASA boleh memutarbelitkan keputusan ujian makmal fungsi tiroid kerana kepekatan levothyroxine (T4) dan triiodothyronine (T3) yang positif-positif rendah (lihat bahagian "Interaksi dengan ubat lain").

Kerana kandungan parasetamol dalam penyediaannya
Hati-hati harus diberikan semasa memberi ubat kepada pesakit dengan fungsi ginjal atau hati yang terganggu, atau ketergantungan alkohol..
Risiko keracunan parasetamol meningkat pada pesakit yang mengambil ubat hepatotoksik atau ubat lain yang berpotensi menyebabkan enzim hati mikrosomal (mis. Rifampicin, isoniazid, chloramphenicol, hypnotics dan anticonvulsants, termasuk phenobarbital, phenytoin dan carbamazepine). Pesakit dengan riwayat alkoholisme berisiko tertentu untuk kerosakan hati (lihat bahagian "Interaksi dengan ubat lain").
Semasa menggunakan ubat tersebut, reaksi kulit yang serius dapat timbul, seperti pustulosis exanthematous umum akut, sindrom Stevens-Johnson, nekrolisis epidermis toksik, yang boleh menyebabkan kematian. Pesakit harus dimaklumkan mengenai tanda-tanda reaksi kulit yang serius. Ubat ini harus dihentikan pada manifestasi pertama reaksi kulit atau tanda-tanda hipersensitiviti lain.

Kerana kandungan kafein dalam penyediaannya
Ubat ini harus digunakan dengan berhati-hati pada pesakit dengan gout, hipertiroidisme dan aritmia..
Semasa menggunakan ubat, anda harus menghadkan pengambilan produk yang mengandungi kafein, kerana pengambilan kafein yang berlebihan boleh menyebabkan kegelisahan, kerengsaan, insomnia dan, dalam beberapa kes, degupan jantung.

Pengaruh keupayaan memandu kenderaan, mekanisme

Kajian untuk mengkaji kesan keupayaan memandu kenderaan dan bekerja dengan mekanisme belum dilakukan. Sekiranya reaksi buruk seperti pening atau mengantuk berlaku, anda harus menahan diri daripada melakukan aktiviti ini dan memaklumkan kepada doktor anda.

Borang pelepasan

Tablet, 250 mg + 65 mg + 250 mg.
Tablet bersalut filem.
10 tablet per pek filem polivinil klorida atau filem PA / Al / PVC dan aluminium foil yang dipernis.
1, 2 atau 3 jaring kontur berserta arahan penggunaan perubatan diletakkan di dalam bungkusan kadbod.

Keadaan simpanan

Simpan dalam bungkusan asal di tempat kering pada suhu tidak melebihi 25 ° C..
Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak.

Top